Krmení

 

Objemová suchá krmiva - seno!

 

Králíci potřebují ke zdárnému vývoji a růstu hned několik složek potravy, bez kterých by nemělo cenu se do chovu pouštět. Nejdůležitější z nich jsou bezesporu objemná krmiva, která obsahují dostatečné množství vlákniny, mají dietetické účinky a tím pádem přispívají ke správné funkci trávicího ústrojí.

Co je objemová suchá píce? Seno!

Objemové krmivo je takové, které ve velkém množství obsahuje minimální množství živin a energie. V našem případě je navíc ještě v suchém stavu, tzn. s minimální vlhkostí. Do této skupiny řadíme vlastně jen dvě krmiva - seno a slámu. 

Člověk nemusí být vesničan, aby nevěděl, co je seno. Ale samozřejmě se najdou tací, kteří nemají potřebnou představivost, takže speciálně pro ně: Seno je usušená a vhodně uskladněná tráva (píce), které králíkům zabezpečuje dobré trávení. Na kvalitu sena má velký vliv hned několik faktorů. Je to doba seče, délka sušení, počasí, uskladnění a především botanické složení trávy, kterou sušíme.

Séci by se mělo na začátku květu, kdy je porost nejkvalitnější. Avšak počasí nebo čas nám to nemusí umožnit! Nevadí, trávu můžeme pokosit i později či dříve. V případě, že je tráva vysoká, popř. po odkvětu, znamená to, že sena bude více, ale nižší kvality. Ať tak či tak, musíme brát zřetel zejména na počasí. Usušíme-li seno během čtyř dnů, je to dobrý výsledek. K tomu potřebujeme pěkné počasí - slunce a slabý větřík je přímo ideální. Při takových podmínkách schne seno nejlépe a nejrychleji. Samozřejmě se seno běžně suší i déle, což vůbec nevadí. Pokud ale během sušení zaprší, máme problém. Během prvních dvou dnů se ještě nic moc neděje, avšak zaskočí-li nás déšť ke konci sušení, seno ztrácí značné množství živin, které déšt vylouhuje, následkem čehož seno žloutne. To je známka nepříliš vysoké kvality našeho snažení.

Po usušení uskladníme seno na vhodném místě – v seníku, na půdě, apod. Dbáme na to, aby v prvních dnech po uklizení nebylo navrstveno na velkých hromadách a nebylo udusáno. Mělo by být volně rozložené na co největší ploše, aby ještě více proschlo.

Jak poznáte, že jste seno dobře usušili a uskladnili? Takové seno krásně voní, je zelené, při proklepání se z něj nepráší. Nekvalitní seno je naopak nažloutné, příliš vábně nevoní, králík se do něj po předložení nepohrne. Nutno upozornit, že se seno nesmí ihned po usušení zkrmovat, jelikož nadýmá. Proto je nutné počkat minimálně šest týdnů, aby řádně vyfermentovalo! 

Nejkvalitnějším senem je seno vojtěškové, které má ovšem zvýšené nároky na sušení i uskladnění. Navíc pěstování vojtěšky není nejjednodušší. Dalším kvalitním senem je seno jetelové nebo jetelotravní, které má podobné nároky na sušení jako vojtěška. O sušení i pěstování těchto plodin čtěte zde.

Klasika - luční seno

Nejběžnější je ovšem seno luční, které při včasném a rychlém usušení také nabízí kvalitní krmení. Právě u lučního sena má na jeho kvalitu vliv botanické složení trav. Na loukách roste celá řada bylin, většina z nich pro králíky prospěšná a zvyšující kvalitu sena. Leč najdou se i jedovaté rostliny, které by při podání ve větším množství nedělaly dobrotu. Jde např. o bolehlav, pryskyřník, vlašťovičník, přesličku, rulík, durman a další nebezpečné byliny.

Na zimu sušíme i poněkud netradiční píci, např. kopřivy, které mají výborný vliv na laktaci samic a zdravotní stav všech kategorií králíků (zejména pak mladých okolo odstavu), a také mrkvovou nať, která v zimě a na podzim povzbuzuje králičí libido.

Sláma jako podestýlka

Co se slámy týče, její kvalita není rozhodující. Sláma slouží ve velké míře jako podestýlka, zdroj tepla pohlcující vlhkost a udržující v kotci relativní čistotu. Jakou slámu budete používat je čiště na Vás. Obecně se doporučuje sláma pšeničná, která lépe pohlcuje vlhkost než slámy z jiných obilovin. Mě nadruhou stranu zklamala – králíci po ní měli nateklé oči, slzeli. Proto používám kvalitní ječnou slámu, kterou navíc králíci po nastlání s chutí žerou. Z tohoto důvodu ji jednou za pár dní přidávám společně se senem jako píci.


Objemová zelená krmiva - tráva a jetel!

 

O suché píci již víme dost, proto se nyní seznámíme s pící zelenou. Nyní už není nutno popisovat, cože to je. Jedná se o klasickou trávu, jetel či vojtěšku bez jakýchkoliv úprav. Stačí posekat a krmit. Avšak narozdíl od sena můžeme trávou krmit pouze přes sezónu (květen-říjen) a séci musíme každý den znovu, což někomu může zabrat až příliš času. Proto většina chovatelů krmí raději po celý rok kvalitním senem. Ale to jsme poněkud odbočili...

Jetel a vojtěška jsou nejkvalitnějším zeleným krmením. Stejně jako u sena je máme zkrmovat před nebo na začátku květu, kdy jsounejvyšší kvality. Klasická luční tráva opět zaujímá stejně jako luční seno hlavní postavení v krmivové základně většiny chovatelů.

Jaká jsou rizika krmení travou?

Píce nesmí být v žádném případě zapařená, což by vedlo k nadýmání a následnému úhynu. Neměla by pocházet z porostů podél silnic, kde jsou rostliny znečištěny výfukovými plyny, nebo ze zahrad, kde se volně potulují psi a kočky, což jsou přenašeči kokcidiozy. Koluje i mýtus, že králík nesmí dostat mokrou trávu. Není to pravda! Králíkovi nevadí mokrá, ale zapařená tráva. Mokrá má jen vyšší tendenci se zapařit a proto při jejím zkrmování musíme ušákům předložit jen malé množství, které takříkajíc načechráme. Mokrou bychom neměli předkládat jen vojtěšku s jetelem. Také je logické, že si nemůžeme dělat zásobu zelené píce – na chladném místě vydrží v dobré kvalitě max. dva dny.

Mezi další zelená krmiva patří nadzemní část topinamburů. Topinambur poskytuje vysoký výnos stonků s listy a proto jím někteří chovatelé rádi krmí.

Při krmení můžeme rozumně experimentovat!

Mrkvová nať či větvičky některých ovocných stromků, díky kterým si králíci obrušují hlodáky, také neuškodí. Osobně doporučuji podávat jednou za pár dní i smrkové větvičky, které podporují chuť k žrádlu a dokonce by měly mít i nějaké preventivní účinky proti kokcidioze (povídá se to). Králíci se do větviček s chutí pustí. Zapomeňte na větvičky tisu, tůje, javoru a jasanu – ty jsou nebezpečné.

Vyzkoušet můžete i jiné zahradní odpady, jako listy kedluben, jahod, květáku, brokolice, petržele či celeru, hlavkového salátu, okurek, ředkviček a jiné zeleniny, ale vše jen v malém množství. Chovatel časem sám pozná, co králíkům chutná a prospívá. Hojně využívány jsou i kopřivy pro své příznivé dietické a zdravotní účinky. Musí se však nechat den či dva proschnout, aby se zmírnila jejich pálivost. Je zábavné pozorovat králíky, kteří se pustí do čerstvé kopřivy a za pár okamžiků začnou skákat po kotci a třít si packama tlamu. Zajímavé je, že posléze se do kopřiv znovu pustí a už pálivosti nevěnují pozornost.


 

Jadrná krmiva - obilí!

 

Nad názvem této skupiny krmiv se asi značná část lidí pozastaví. Co to může být? Jádrem se v chovu králíků i mimo něj rozumí obilí, čili koncentrované krmivo (v malém množství vysoký obsah živin a energie), které je hned po senu nejdůležitější složkou králičí stravy. Právě jádro zabezpečuje králíkům správný vývin a růst, dobrou fyzickou a zdravotní kondici.

Bohužel narozdíl od píce a dalších krmiv je pro drobnochovatele téměř nemožné si jádro vypěstovat. Nezbývá nám tedy, než zapátrat po okolí a někde ho sehnat. Avšak pozor – není to nejlevnější záležitost! Myslete na to, že bez kvalitního jádra nemá cenu se do chovu pouštět.

Jaký druh zrnin zvolit?

Oves je pro své výborné dietetické vlastnosti nejvhodnějším krmivem pro chovné jedince a mladé králíky. Neobsahuje tolik škrobu a králíci tolik netuční. Navíc podporuje pohlavní činnost samců, dále dobře působí na říji, plodnost a tvorbu mléka u samic a kvalitu srsti. Mladí králíci ho dobře přijímají. Naneštěstí ho rádi vylupují, což má za následek velké ztráty (na krmivu). Do odstavu, tj. do 6-8 týdne můžeme proto mláďatům i samicím přidávat ovesné vločky. U samice zvýší laktaci a mláďata si lépe zvykají na pevná krmiva.

Naproti tomu ječmen se výborně hodí na výkrm, pro samce, na doplnění energie pro březí i kojící králice. Nepředkládáme ho však před připouštěním, jelikož brzdí říji. Pro mladé králíky je vhodný až po druhém, spíše po třetím měsíci stáří.

Další výkrmovou obilninou je kukuřice, s níž to nesmíme přehnat. Má vysoký obsah škrobu, a tak se oproti předešlým obilninám velká část mění na tuk. Chceme-li nějaký chovný kus vyřadit a zabít, doporučuji několik týdnů krmit právě kukuřicí v kombinaci s ječmenem - zlepší se kvalita masa. Mladým králíkům podávat až kolem 4. měsíce věku.

Pšenice, která nadýmá, a žito je pro králíky nevhodným krmivem a většina ho i nerada přijímá. Mnohem raději mají výrobky z tohoto obilí - pečivo, samozřejmě usušené a tvrdé. Králíci si hlodáním tvrdého chleba obrušují zuby a navíc je pečivo alternativní náhražkou za jádro.


Šťavnatá krmiva

 

Kdo by neznal pohádku o veliké řepě, která je snem každého zahrádkáře i chovatele králíků. Nyní se zrovna s řepou, resp. všemi okopaninami králíkům chutícími seznámíme. Těmito krmivy můžeme krmit do celý rok, nejčastěji však v zimě, kdy jsou cenným zdrojem vitamínů a zpestřují ušákům jejich jídelníček. Musí však být, stejně jako každé jiné krmivo, v bezvadném stavu, nenahnilé, nenamrzlé, atd. Zpravidla se stává, že si chovatel nevšimne (nebo nechce všimnout), že je plodina ohnilá nebo namrzla a stejně ji dá do kotce. Nemůže se pak divit, když se mu chov nedaří.

Jak již název napovídá, šťavnatá mají vysoký obsah vody, proto při jejich podávání může znatelně klesnout spotřeba vody v napáječce – nelekněte se, je to normální. To samé platí např. při podávání zelené píce namísto sena. Nutno též připomenout, že se musí s jejich množstvím opatrně – v případě zkonzumování nadměrného množství dochází k průjmům.

Řepa, mrkev, brambory

Již zmíněná krmná řepa je asi nejrozšířenější a nejideálnější okopaninou v chovu králíků. Dalšími řepami jsou cukrovka, vodnice a červená řepa, které  jsou méně vhodné a doporučuje se je podávat v malém množství, navíc je nutné králíky na ně navykat. Řepu podáváme především chovný kusům, březím a kojícím samicím a králíkům ve výkrmu.

Krmná mrkev (i obyčejná) je dalším výborným krmivem. Má mnohem více vitamínů (třeba beta karoten) a prospěšných látek, než řepa, dobré dietetické účinky a vliv na kvalitu srsti. Navíc je možné obyčejnou mrkev použít u zatvrzelých samic k vyvolání říje. Mrkev je vhodná pro všechny kategorie králíků. Máme-li čas, můžeme speciálně pro mladé králíky okolo odstavu vypěstovat karotku, která je ještě o stupeň kvalitnější, než mrkev.

Indiáni by nás asi seřezali, kdybychom zapomněli na brambory. Ty se řadí mezi výkrmové krmivo (stejně jako ječmen a kukuřice majívysoký obsah škrobu) a proto s nimi krmíme hlavně králíky od třetího měsíce stáří. Podávají se jak syrové, tak i vařené v míchanici se šrotem, kopřivami, nastrouhanou řepou, či jinými surovinami. Vařené můžeme v malém množství podat kojícím samicím, zvýší laktaci, ale nesmíme to přehnat. Vysoké množství může způsobit parézu zažívacího ústrojí, která bývá smrtelná. Je třeba upozornit, že na hlízách brambor nesmí být klíčky – jsou jedovaté.

Co takhle rozumně zaexperimentovat s topinambury?

O topinamburech jsem se již zmiňoval v předešlých kapitolách. Jsou vhodné zejména pro mladé králíky před a po odstavu, jelikož obsahují cukr inulín a ten napomáhá správnému trávení, zlepšuje peristlatiku střev a tím pádem se snižuje riziko úhynu. Topinambur v každém případě doporučuji.

Osobní zkušenost mám i s krmnou kapustou, která výborně roste a králíci by se jí snad užrali! Navíc vydrží až do prvních mrazů a můžeme ji krmit i v listopadu a prosinci. Nesmí se to však přehnat, má projímavé účinky.

Neskončím, aniž bych nepřipomněl jablka, která můžeme králíkům poskytnout koncem léta i v zimě, pokud je uskladníme. Celer, který je vzhledem k vysokému obsahu vitamínu E vhodný pro zatvrzelé samice, uspíší vyvolání říje.

A proč vůbec králíkům dopřáváme tyto plodiny? Všechny svým vysokým obsahem vody zvyšují produkci mléka u kojících samic, chuť k žrádlu a tím pádem i využití živin, což chovu a králíkům samotným jen prospívá.


 

Ostatní krmiva

 

Píci, jádro i okopaniny již máme za sebou. Ty tvoří nejpodstatnější složky králičího jídelníčku a nám nezbývá než doplnit „špajsekarte“ jen o nějaké dezerty. Hodnotným zdrojem bílkovin jsou luštěniny, u nás především hrách. Ten podáváme v případě jeho získání králíkům ve vývinu od 3. měsíce stáří. Dále ho můžeme zařadit do výkrmu a nabobtnaný ve vodě kojícím samicím  – podpoří tvorbu mléka. Ještě o stupínek hodnotnějším krmivem je v tomto směru sója, tu ovšem jen tak lehce neseženeme.

Olejniny jsou pro svůj vysoký obsah energie a pro zjevné účinky na kvalitu srsti oblíbeným doplňkovým krmivem. Slunečnice a lněné semínko podáváme králíkům při línání a před výstavami, kdy je zapotřebí zkvalitnit srst (lesklejší, pružnější). Ještě častěji jsou však olejniny užívány v chovu angor – po střiži, aby urychlily nárůst vlny. Nemalou výhodou je i vysoký obsah energie, proto podání v zimních měsících ve venkovních králíkárnách neuškodí. S množstvím u lněného semínka opatrně, na balení by měla být max. dávka. Vyšší množství může způsobit průjem i úhyn.

Český chovatel, který má cit k tradicím, jistě neopomene koupit králíkům pivovarské kvasnice. Jsou bohatým vitamínu B, fosforu, laktózy a jiných minerálních látek. Jejich přimíchání do krmné směsi zvyšuje hmotnostní přírůstky a má pozitivní vliv na zdravotní stav.

Velmi cenným krmivem je sušené i normální mléko, které podáváme kojícím samicím pro zvýšení laktace, dále syrovátka, které mají vysokou energetickou hodnotu a jsou lehce stravitelné. Pšeničné otruby jsou vhodné pro kojící samice, nejlépe zředěné s vodou, a jedince v období pohlavní aktivity. Použít můžeme i krmnou sůl (jako oliz) či krmný vápenec (pro březí, laktující samice; mladým králíkům).

O přípravcích jako je roboran, optimin, acidomit a další, najdete informace u jejich prodejců a výrobců. Stejně jako předešlá krmiva se i tyto přípravky podávají vybraným kategoriím králíků pro upevnění zdraví, lepší přírůstky, apod.


 

Granulovaná krmiva - rychle, nikoliv levně!

 

Zcela jinou možnost, jak krmit, nabízejí granulovaná krmiva. Granule, bez kterých si většina organizovaných chovatelů nedokáže svůj chov představit, jsou vlastně kombinací všech krmiv, které jsme si již uvedli. Existuje jich opět velice mnoho. Nejčastěji se rozdělují na kompletní a doplňkovou krmnou směs.

Kompletní krmná směs slouží jako hlavní zdroj potravy, a tudíž není potřeba králíkům zkrmovat ještě další krmiva, kromě vody a sena, kterážto krmiva musí mít králík neustále. V některých případech je přidání jiných krmiv dokonce nežádoucí. Doplňková krmná směs je pouze doplněk krmné dávky. Znamená to tedy, že můžeme tyto granule pouze přidat na přilepšenou k současné krmné dávce.

Kompletní krmné směsi se dále rozdělují dle toho, pro jakou kategorii králíků jsou určeny. Existují speciální krmné směsi pro březí samice, které berou ohled na vývoj zárodku; granule pro kojící samice, které dodají samicím dostatečnou zásobu energie a zvýší laktaci; granule pro výkrm králíků do odstavu; granule pro králíky ve výkrmu, které uspíší růst a správný vývin; granule pro chovné jedince v době připouštění, atd. Každá tato směs je zkrátka složená co nejvhodněji pro danou skupinu zvířat! Všechny jsou složeny většinou z travních úsušek (kolem 30%), obilovin (ječmen, oves, pšenice, kukuřice, pšeničné otruby, atd. - do 50%) a dalších komponentů, j jsou vitamíny, minerály, šroty, řízky, extrahované šroty a další.

Navíc existují i granule, které obsahují léčiva, tzv. antikokcidiostatika, která slouží jako prevence proti kokcidióze. Tyto granule se vyrábějí jako kompletní, což znamená, že není možné přikrmovat králíky jiným krmivem. V případě podání dalších krmiv (jádra, okopanin) dojde k naředění léku a ten se stává neúčiným.

Krom toho, že nesmíte kompletní směs ředit, berte v potaz i garanční lhůtu, která bývá dlouhá asi tři měsíce. Všímejte si také prašnosti granulí. Stává se, že některá dodávka bývá prašnější než jiná. Za takové situace nezbude nic jiného, než směs několikrát přesypat přes sýto, abychom se prachu zbavili. Ten králíkům dráží dýchací ústrojí, ale o prachu jsme již mluvili v našem prvním článku o životních potřebách.

Granule představují zřejmě nejlepší volbu krmení v chovu králíků – rychlý vývin, minimální riziko kokcidiozi a malá pracnost jsou toho důkazem. Naneštěstí cena granulí není zanedbatelná – padesátikilový pytel stojí v průměru 450Kč, což je cena dvojnásobného množství obilí. Rozmyslete si tedy, jakou variantu zvolíte! Peníze, nebo čas?

 

Přírodní medikamenty - alternativní doplňky stravy!

 

Člověk se zejména v dnešní době snaží žít v souladu s přírodou, na vzestupu je opět alternativní medicína formou nejrůznějších bylinek apod. I v chovu králíků je výhodou čas od času zabrousit do přírody a dopřát ušákům nějaký čistý „medikament“! Nejednou jsem se setkal s názorem, že někdo dává králíkům tu nebo onu bylinu. Pokusím se nyní laicky vysvětlit a popsat, k čemu jsou některé známé byliny v chovu králíků prospěšné.

Vrbové proutky využijete nejen o Velikonocích!

Na prvním místě neuvedu bylinu, ale strom, resp. jeho větvičky. Vrbové proutí má velice zajímavé účinky na organismus králíka. V prvné řadě okyseluje střevní mikroflóru a tím pádem zabraňuje množení kokcidií, které následně v překyseleném prostředí hynou. Chceme-li tedy zabránit v našem chovu rozšíření kokcidiozy, aniž bychom sáhli po drahých veterinárních přípravcích, předkládejme vrbu nejlépe dva až tři dny po sobě s tím, že další den řádně vykydáme podestýlku a vysteleme slámou. Dobré je rozšířit tuto kůru přidáváním octu do napájecí vody.

Další možné užití nastává v případě, kdy samice přijde o mladé, ať již z důvodu jejich úhynu, podložení, nebo i odstavu do samostatného kotce. Vrba totiž zhoršuje kvalitu mléka a u většiny samic dokonce tvorbu mléka zastavuje. Tudíž se vyvarujeme případnému zánětu mléčné žlázy, který je právě při brzkém odstavu či úhynu mláďat velice aktuální. Zároveň nepodáváme králici žádné napájecí tekutiny, což ještě zastavení laktace umocní.

Krom výše uvedených výhod, které do chovu přináší, jsou samozřejmě větvičky, jejich kůra a listy plné vlákniny, která udržuje trávení v normálu – předložením tudíž nic nezkazíte! V obou případech však musíte dbát na to, aby větvičky byly co nejčistčí - netrhejte je tedy u silnic apod. Zároveň nesmí být napadeny mšicemi či jiným hmyzem. Také musím připomenout, že větvičky podáváme přibližně do jednoho centimetru průměru, silnější králíci neradi žerou. Listy na větvičkách necháme. Vrbu najdete zejména u rybníků a vodních toků.

Nehaňte pálivé kopřivy

Přírodní antibiotika. Tak někdo kopřivám po zásluze přezdívá. Opravdu obsahují řadu vitamínů a tělu prospěšných látek a člověk je v lidovém léčitelství užívá již od pradávna. Je známo, že kopřivy zastavují krvácení (možno podávat po kocení), výborně působí při střevních problémech, zácpě, nemocích žlučníku a jatek (při kokcidioze). Navíc kopřivy, ať už sušené či čerstvé, znatelně zvyšují laktaci, což je další důvod, proč zejména kojícím samicím do třetího týdne po okocení kopřivy zkrmovat. Nesmíme opomenout ani fakt, že kopřivy mají velký vliv na kvalitu srsti - předkládání v době línání či po ostříhání u angor není na škodu, ba naopak.

Zastávám názor (možná milný), že podávání kopřiv je jako prevence proti mnoha nemocem nejlepší řešení. Samozřejmě ušáky neuchrání proti moru, myxomatoze a dalším nemocem, ale jistě dokáže vyrovnat chyby v krmné technice a nemoci jimi způsobené. Pokud tedy máte možnost kopřivy někde naséci či je ušušit na zimu, neváhejte. Rostou v mezích, u lesa, okolo hnojniště. Zkrátka na těch nejúrodnějších místech, kde je mnoho živin, které potřebují!

A co další byliny - pelyněk, smetaník a další?

Byl by hřích zapomenout na takovou rostlinu, jako je pelyněk černobýl. Tato poměrně velká roslina roste na loukách, v mezích, apod. Její podobu si snadno zapamatujete, nedá se téměř s ničím splést. její účinky jsou velmi podobné jako u vrby, avšak troufám si říci, že silnější. Po několika hovorech s chovateli z okolí jsem pelyněk delší dobu zkoušel a mohu potvrdit, že kokcidioza se téměř neobjevila. A to šlo pouze o podávání kousků, nikoliv celých rostlin! Jak jsem psal, jeho účinky jsou poměrně silné, musí se proto podávat jen omezené množství. Já doporučuji přibližně 30 centimetrů dlouhý stonek.

Krom prevence proti kokcidioze má i své nevýhody, zejména pak možné předávkování a také zhořknutí mléka u kojících samic. Proto nedoporučuji předkládat pelyněk této kategorii králíků.

Všem dobře známá pampeliška, čili smetánka lékařská, nemá chybět jako jedno z prvních jarních krmiv. Často roste na zaplevelených trávnících, okolo cest či vysemeněná na záhonech. Králíci jí časně z jara nepohrdnou, stejně tak jako jejími kořeny, které obsahují cukr inulín (stejně jako topinambury).

Další bylinou je podběl obecný, který si laik může se smetánkou podle květu lehce splést, ovšem podběl není tak rozšířen. Jeho zkrmování má příznivé účinky na trávení a navíc zabraňuje nadýmání, proto se ho vyplatí mít vždy po ruce, pokud se dopustíme nějaké dietetické chyby.

V malých (!) dávkách můžeme též vyzkoušet vratič obecný, dříve hojně užívanou bylinu pro vypuzení vnitřních (střevních) parazitů a pro potraty, což platí i u zvířat - užíváme jej tedy jako prevenci proti kokcidioze či při odčervování. Z výše uvedeného důvodu nepředkládáme březím samicím. Pozor na možné předávkování, předkládejte jen minimální množství tzn. 15 cm dlouhý stonek s listy bez květu a plodů (ozkoušeno).

Zmínit ještě mohu jiné byliny, které můžeme v chovu vyzkoušet a třeba se i pozastavit nad jejich účinky. Jsou to např. jitrocel, který má antibiotické a protizánětlivé účinky, a dále bolševník, obecný (nikoliv velkolepý) který podporuje v menších dávkách (opět několik listů i se stonkem) laktaci.

Tak, i tuhle kapitolku máme za sebou. Doufám, že si z tohoto textu vemete co nejvíce a některé z výše uvedených bylin vyzkoušíte. Chci poděkovat lidem, kteří mi byli nápomocni radou a upozornili i na případné chyby v tomto textu.

 

Krmná technika

 

Opět se dostáváme ke kapitole, nad jejímž názvem si zase někteří říkají: „Co to pro Boha je?“ Nebojte se, nebudu Vás tady trápit, jako je tomu v odborné literatuře. Názvy jako nutriční hodnota, dusíkaté látky, mikroelementy, potřeba energie na kg hmotnosti, záchovná či produkční potřeba v tomto článku nenajdete. Pokusím se Vám zde co nejjednodušeji nastínit zásadní problematiku chovu králíků – jak, kdy, komu a hlavně co krmit! Drobnochovatelům, jako jsem já, kteří se striktně neřídí velkochovnými krmnými normami, bude tento článek ke klidnému spaní bohatě, ale opravdu bohatě stačit.

Před tím, než se začneme bavit o krmných dávkách pro jednotlivé kategorie králíků, si musíme ujasnit a připomenout nejdůležitější zásady krmení. Asi jako nejdůležitější z nich bych viděl to, kolikrát denně krmit. Osobně doporučuji krmit dvakrát za den – ráno i večer, přičemž ráno předložíme králíkům 1/3 krmné dávky, večer zbylé 2/3. Nebudu Vám lhát a na rovinu řeknu, že není problém v tom, když budete krmit třeba jen jednou denně a to večer. Avšak mladým králíkům ve vývinu, kojícím a březím samicím tím příliš neprospějete. Králík totiž přijímá potravu přibližně každou půl hodinu (zkuste ho někdy sledovat) a proto je lepší častější krmení v menších dávkách, kdy nehrozí tak velké riziko znehodnocení krmiva. Pamatujte, že nejen kvalitním krmivem, ale také kvalitním krmením docílíme dobrých výsledků.

Mám krmit senem nebou travou?

Rozhodnout se také musíme, zda-li budeme přes sezónu  krmit zelenou píci (trávou, jetelem, apod.), nebo zůstaneme po celý rok u sena. Co se králíka týče, je prakticky jedno, kterou variantu zvolíme. Ušákům zelené krmení vyhovuje - je pro něpřirozené. Na druhou stranu většina chovatelů krmí po celý rok senem a králíci nemají žádné problémy. Jediným zádrhelem při krmení zelným je tzv. přechod, kdy králíky postupně navykáme na jaře na trávu a na podzim naopak zpět na seno. Tento přechod by měl na jaře trvat přibližně dva týdny, kdy v prvních dnech předkládáme králíkům k senu i listy pampelišky, zavadlé kopřivy či větvičky stromků. Po čtyřech až pěti zaměníme větvičky a spol. za mladou trávu (ze začátku tak v hrsti jednomu králíkovi). Dávku postupně zvyšujeme tak, aby po dvou týdnech přechodu dostával králík plnou dávku zeleného krmení. Obecně se doporučuje i se zeleným krmit seno, které by měl mít králík k dispozici neustále. Já nevidím problém v tom, když se krmí jen zeleným bez sena. Pouze další dva týdny po přechodu doporučuji trochu sena při večerním krmení k trávě přidávat.

Pokud přechod uspíšíme, dočkáme se trávicích problémů u našich ušáků, které mohou zejména u mladých králíků vést až k úhynu. Toho se nemusíme bát u podzimního přechodu, který je jednodušší. Tam stačí zkrátka vysadit trávu a začít krmit senem. Avšak doporučuji také postupný přechod, alespoň několika denní.

Po shrnutí kolem a kolem docházím k závěru, že jediným problémem při krmení zelenou travou je časová náročnost a vyšší pracnost. Nemáte-li každý den půl hodiny čas na sekání zeleného krmení, raději krmte celý rok senem. Navíc potřebujete i nějaký prostor, kde budete mít přes noc trávu přichystanou k rannímu krmení (nejlépe na schodech ve sklepě, kde je chládek – píce zůstane čerstvá a nezapaří se). Při celoročním podávání sena je nevýhodou jen to, že je sena třeba daleko více, což je logické.

Krmte pravidelně, ale pestře!

Nezapomeňte na to, že králíkovi vyhovuje stálá krmná dávka, kdy ve stejnou dobu krmíme stejnými krmivy. Králík si vybuduje ve střevech určitou střevní mikroflóru , díky které správně tráví ta krmiva, na která je mikroflóra přizpůsobena. Změníme-li drasticky krmnou dávku, mikroorganismy se začnou přizpůsobovat nové krmné dávce a ve výsledku tak králíkovi pouze ublížíme tím, že mu na nějaký čas rozhodíme zažívání. To vede ke zdravotním problémům, popř. i k úhynu. Tím však nechci říci, že nesmíme krmit pestře, naopak. Stálé, avšak pestré složení králičího jídelníčku je tím nejlepším, co můžete pro ušáky udělat. Pestře neznamená v tomto případě každý den měnit základ krmné dávky, ale naopak ke stejnému základu přikládat různá vedlejší krmiva.. To znamená krmit denně např. seno + granule, s tím že, v pondělí přihodíme trochu trávy, v úterý kousek řepy, ve středu kus suchého chleba, atd. To je pestré, avšak stále krmení. Pokud přesto potřebujeme z nějakého důvodu změnit základ krmné dávky, zvolíme opět přechod, kdy na krmivo králíka postupně navykáme.

Píci a vodu by měl mít králík k dispozici neustále! To je další pravidlo, kterého byste se měli řídit. Vodu potřebuje k životu každý organismus, králík, který není výjimkou. Píce, která obsahuje mnoho vlákniny, udržuje trávení v optimálním stavu a tudíž také nesmí nikdy chybět. Naopak je to s obilím, které bychom měli předkládat jen v takovém množství, aby do dalšího krmení všechno zmizelo. Neměli bychom králíkům dávat ad limitní dávky (co sežerou), ale vždy se řídit dávkování, které se doporučuje, nebo které si zvolíme. Ad limitní dávky užíváme jen u některých kategorií.

V zimě musíme dávat pozor při krmení okopaninami, které snadno v zimě namrznou a znehodnotí se. Takové krmivo vyvolává průjem a další neduhy, které mohou vést i k úhynu. Navíc v zimních měsících „krmíme i zimu“. Zvyšujeme proto dávky jádra (obilí/granule) o nějakých 20%, jako kompenzaci za energii spálenou při tvorbě tělesné teploty. Osobně doporučuji přidat v tomto období do dávky obilí trochu kukuřice!

Už jsem to v předešlých článcích říkal a určitě na to budu upomínat i nadále: všechna krmiva musí být v dokonalém stavu, nenahnilá, nenamrzlá, čistá, bez známek jakékoliv plísně či znečištění toxickou látkou. Při krmení si také všímejte, zdali králík všechna krmiva mu předložená sežral. Pokud některé nesežral, vyhoďte je z kotce a příště již nedávejte tak velké množství! Připomenout musím i ohryz. Králíkům neustále dorůstají hlodáky, tudíž bychom měli občas předložit i nějakou tu větývku ze stromu, tvrdý chléb, apod. O tom však již byla řeč.


Teď se již konečně dostáváme ke krmné technice jednotlivých kategorií králíků. Pokud se Vám nezamlouvají granule, nezbývá Vám již nic jiného, než starý a dobrý chov, tak jak ho znáte z vesnic a z filmů. V takovém chovu můžete využít všechny krmiva, která jsme si představili v předešlých článcích, dokonce i granule, avšak ne kompletní, nýbrž doplňkovou krmnou směs. Kategorií králíků máme několik, se všemi jste se seznámili již ve článku o kompletní krmné směsi. Nyní si popíšeme krmení těchto kategorií z pohledu vidláka z vesnice!

V seznamu krmiv záměrně neuvádím…

... druh píce. Je jen na Vás, zda budete krmit senem, nebo zeleným.
... množství píce, jelikož tu by měl mít králík stále.
... vodu, která je v dostatečném množství samozřejmostí.
... minerální doplňky, které každý může vyzkoušet dle vlastní rozvahy.
 

Zvířata mimo reprodukci

Tato kategorie králíků je, co se krmení týče, velice skromná a nenáročná. Naneštěstí taková zvířata máme v chovu jen přes zimu, kdy chovatel vzhledem k povětrnostním vlivům plemenitbu pozastaví a pokračuje až koncem zimy. Zvířata tudíž potřebují energii pouze na chod svého organismu, do ničeho „neinvestují“.

Orientační krmné dávky pro střední plemena:
  • píce = postačí hrubá, delší, méně kvalitní (luční)
  • jádro = ječmen, 70 g
  • okopaniny = řepa, max. 300 g

Zvířata během reprodukce

V době, kdy v chovu probíhá připouštění, je nutné vydržovat králíky v co nejlepším stavu. Zesláblí, nebo naopak přetučnělí králíci do plemenitby nepatří. Je to logické – jen od zvířat v optimální kondici získáme kvalitní potomstvo. Samici musíme připravit na březost a následnou laktaci a samce na páření. Z těchto důvodů musíme provést změny v krmné dávce, a to směrem nahoru! Asi dva týdny před započetím plemenitby již začínáme králíkům přilepšovat, abychom je postupně připravily na dlouhou sezónu. Samcům i samicím zaměníme ječmen za oves, který má příznivé účinky na říji a kvalitu semene. Navíc řepu zaměníme za kvalitnější krmivo a snížíme jeho dávku.

  • píce = postačí hrubá, delší, méně kvalitní (luční)
  • jádro = oves, 100 g
  • okopaniny = mrkev, max. 200 g

Samice do konce 1. poloviny březosti

V první polovině březosti s krmnou dávkou oproti minulému období téměř nehýbáme. Chovatel často začne ihned po připouštění samici v dobrém rozmaru přilepšovat, avšak není to nutné. Plod se vyvíjí nejvíce až ve druhé polovině březosti.

  • píce = postačí hrubá, delší, méně kvalitní (luční)
  • jádro = oves, 110 g
  • okopaniny = mrkev, max. 200 g 

Samice od začátku 2. poloviny březosti

Nyní je třeba začít samici pořádně krmit, aby měla dostatek živin pro vyvíjející se plody. Od nějakého 15. dne březosti začínáme postupně přidávat na kvantitě jádra tak, abychom dosáhli kolem 22. březosti maxima. Okolo 29. dne ubereme na jádru o poloviny.

  • píce = středně hrubá, kvalitnější (luční/jetel)
  • jádro = oves + ječmen, 150 g
  • okopaniny = mrkev + řepa, max. 300 g

Kojící samice

Laktujícím samicím musíme opět zabezpečit dostatečný příjem živin, aby byl co nejoptimálnější k jejich potřebě – tvorbě mléka. Tudíž předkládáme jak kvalitní píci, tak i dostatečné množství jádra a okopanin. Avšak na níže uvedenou dávku jádra přecházíme postupně, nejlépe v pěti dnech. Citelně zvýšíme množství řepy, která podporuje laktaci.

  • píce = jemná, středně dlouhá, kvalitní (luční/jetel/vojtěška)
  • jádro = oves + ječmen, 150 g (možno krmit ad libitum)
  • okopaniny = řepa, max. 500 g

Mláďata u samice do 3. týdne stáří

V potaz u kojících samic musíme vzít i mláďata, která samice živí. Jejich krmení není v prvních týdnech nijak obtížné – stará se o to samice. My jí pouze přidáme na jádru a to přibližně o 25 g/kus. Znamená to tedy, že samice s šesti mláďaty bude dostávat 150 g + 150 g jádra denně. Oněch 25g přidáváme postupně s přibývajícím věkem mláďat tak, aby plnou dávku dostávala samice 3. týdny po okocení.

Mláďata u samice od 3. týdne stáří

Nyní již mláďata vylézají z hnízda, pouštějí se do stravy, kterou jim předložíme. V této době musíme předkládat co nejkvalitnější a nejjemnější seno, avšak případnou vojtěšku zkrmujeme až od 5. týdnu stáří. Stejně tak uděláme úpravu v dávce jádra – místo směsi ječmene s ovsem zkrmujeme pouze oves. Mrkev podáváme v menších kouscích. Přidat můžeme ze začátku i ovesné vločky, popř. mléko.

Samozřejmě zachováme i dávku pro kojící samici, jen s výše uvedenou změnou v jádru (vysazení ječmene na úkor ovsa).

  • píce = jemná, krátká, co nejkvalitnější (luční/jetel/vojtěška)
  • jádro = oves, 40 g/kus
  • okopaniny = mrkev, 50 g/kus
  • ostatní = ovesné vločky, mléko

Králíci ve výkrmu

Do této kategorie patří dvě skupiny zvířat. Zaprvé vyřazené chovné kusy, které chceme zabít a zpracovat v kuchyni. Taková zvířata vyřadíme z plemenitby a alespoň 2-3 týdny je krmíme 150 g ječmene či kukuřice, popř. ad libitum.

Zadruhé, a to je podstatně zásadnější skupina, odstavená mláďata. Ta musíme postupně připravit na přijímání velkého množství krmiva, které zabezpečí co nejrychlejší a nejvyšší přírůstky. Avšak odstávčata jsou velmi rizikovou skupinou, často u nich propukají různé zažívají nemoci, nejčastěji kokcidioza. Proto ze začátku krmíme velmi opatrně.

Nejprve dva dny před odstavem snížíme dávku ovsa na minimum. Tu ponecháme ještě další dva dny po odstavu a až poté začneme s postupným zvyšováním. To by mělo probíhat přibližně dva týdny až na nějakých 50g. Dávku pak zvyšujeme tak, aby ke konci 90. dne stáří činila cca 80 g. V této době začneme přidávat do ovsa ječmen, aby do dvou týdnů byl poměr 1:1. Oves během měsíce zcela vytlačíme a kolem 120. dne stáří krmíme čistým ječmenem a ad libitní dávkou. K ječmenu již v této době můžeme přidat i kukuřici, popř. míchanici ze šrotu, pařených brambor, apod.

  • píce = jemná, středně dlouhá, kvalitní (luční/jetel/vojtěška)
  • jádro = uvedeno výše
  • okopaniny = mrkev + řepa, max. 100 g

Chovní králíci od 5. měsíce stáří

V pěti měsících jsou již mladé kusy pěkně narostlé (střední plemeno mývá okolo 3-3,5 kg) a můžeme si proto vybrat zvířata do chovu, u kterých musíme hlídat hmotnost. Chceme přeci nový chovný kousek, nikoliv ohromnou tučnou kouli na pekáč. Proto v této době zmírňujeme dávku jádra z ad libitní na níže uvedenou, popř. na takovou, aby králík po každém krmení neměl v krmítku ani zrníčko (sami si vyzkoušejte). Také přestaneme přidávat kukuřici, míchanice, ale podáváme směs ječmene s ovsem. Po dosažení optimální hmotnosti a dostatečném tělesném vývinu přejdeme na dávky určené zvířatům mimo reprodukci.

  • píce = středně hrubá, kvalitnější (luční/jetel)
  • jádro = ječmen + oves, 100g
  • okopaniny = mrkev + řepa, max. 200 g

Prosím, výše uvedené hodnoty jsou pouze orientační. Z vlastní zkušenosti vím, že držet se striktně nějakých předpisů nemá valný smysl. Každý chovatel časem pozná, kolik má kterému králíkovi přidat, kterému ubrat, apod. Ale i tak věřím, že Vám tento článeček pomůže a odchováte podle něj pořádnou porci mladých králíků!


Krmení granulovanými krmnými směsmi

 

Celá řada chovatelů, zejména pak vystavovatelů a chovatelů zaměřených na masnou produkci za účelem prodeje, preferuje v dnešní době kompletní granulovanou krmnou směs. O granulích a kompletní směsi již byla řeč v předešlé kapitole, tudíž nyní shrneme jen to nejdůležitější:

  • Směs je složena tak, aby přesně vyhovovala kategorii, pro kterou je určena.
  • Granulemi krmíme jen do konce garanční lhůty, po jejím konci se směsi zbavíme.
  • Zásobu uchováváme v suchém a čistém prostředí, nejlépe v uzavíratelných sudech.
  • Sledujeme, jak granule drží tvar. Prášící a drolící se granule jsou nevhodné.
  • Směs se zkrmuje společně s vodou a senem, žádná další krmiva již nepřidáváme.

Krmná technika při krmení takovouto směsí je velice jednoduchá a nedá se téměř nic pokazit. Jediné, co musíte mít stále na paměti, je poslední bod v předešlém výčtu – seno a vodu musí mít ušáci neustále k dispozici.

Dávkování si každý chovatel určí sám. Zaprvé dle toho, jaké plemeno chová, a zadruhé musí brát zřetel na směs, kterou krmí. Na té většinou bývá krmný návod. Ale samozřejmě si dovolím uveřejnit orientační krmný návod vypracovaný dle odborné literatury a doporučení firmy dodávající KKS. K uvedeným hodnotám je nutné v zimě opět přičíst přibližně 20% navíc, jako kompenzaci za energii spálenou při tvorbě tělesné teploty (v případě, že máme venkovní chov).

Orientační krmná dávka kompletní granulované směsi:

  • Zvířata mimo reprodukci – 100 g
  • Samci v reprodukci a samice před plánovaným připouštěním – 130 g (dávku takto upravíme dva týdny před započetím plemenitby)
  • Samice do konce 1. poloviny březosti – 150 g (dávku zvyšujeme jen pozvolna, zárodky se vyvíjí nejvíce až ve 2. polovině březosti)
  • Samice od začátku 2. poloviny březosti – 200 g (dávku zvyšujeme postupně tak, aby kolem 22. dne březosti dosáhla této hodnoty; od 29. dne březosti dávku omezíme na polovinu)
  • Kojící samice – 250 g (v prvních pěti dnech po okocení zvyšujeme dávku ze 100 g na 250 g; můžeme zvolit i ad limitní formu krmení)
  • Mláďata u samice do 3. týdne stáří – 35 g/kus (opět dávku pozvolna zvyšovat, aby v 21. dnu stáří dosahovala této hodnoty)
  • Mláďata u samice od 3. týdne stáří – 70 g/kus (opět dávku pozvolna zvyšovat, aby před odstavem dosahovala této hodnoty)
  • Králíci ve výkrmu– ad libitum (dle libosti; dva dny před a po odstavu snížíme dávku na minimum a poté během dvou týdnů opět dávku zvyšujeme až na ad libitní; u starších kusů k vyřazení krmíme ad limitní dávkou tři týdny před zabitím – zkvalitnění masa)
  • Chovní králíci od 5. měsíce stáří – 120 g (dávku snížíme z ad limitní, aby nedošlo k přetučnění a po dokončení tělesného vývoje snížíme na 100 g – zvířata mimo reprodukci)

Co přináší krmení granulemi?

Jak vidíte, králík takovéto směsi spořádá pořádnou porci. Toto je jen přibližné množství, troufnu si říci, že představuje spíše spodní hranici. Avšak takovýto chov přináší mnohé výhody. Minimální časová náročnost, pracnost, počet krmiv, spotřeba sena, velice krátká doba výkrmu (okolo 90-120 dní) a také minimální riziko zažívacích problémů.

Avšak když si to sečtete, vyjde Vám, že pouze jeden chovný kmen (samec a dvě samice) spořádá ročně min. 200 kg směsi. To při ceně 700 kg/q vyjde na 1400 Kč ročně jen za chovné stádo. Králík ve výkrmu spořádá na kg hmotnosti 3,5 kg směsi, což opět při výkrmu do 3 kg vychází na 75 Kč. Ceny jsou to zajímavé, určitě se takovýto chov, jak pro domácí spotřebu, tak i na prodej, vyplatí, avšak jen za podmínek, že disponujeme i kvalitními chovnými zvířaty. Čím více vyprodukuje za rok samice mladých, tím nižší bude cena za krmiva investovaná do chovného stáda. To bychom se ale dostali spíše do ekonomiky a plánování intenzivního chovu…

Budu se opakovat, ale tento způsob chovu se hodí zejména pro ty, kteří disponují menším množstvím času, a také pro ty, kteří si chtějí chovem králíků přivydělat. Ti, kteří tíhnou spíše ke starým tradicím a klasickému chovu, ruce pryč!


Pěstování a sušení vojtěšky a jetele

 

Na pěstování vojtěšky a jetele není nic těžkého. Kromě vyšších nároků na živiny a půdu, než jaké má obyčejná tráva, se o tyto jeteloviny nemusíte stejně jako o trávu starat. Navíc – má Vám na zahradě růst tráva, nebo vojtěška, která je o třídu výš? Přemýšlejte…

Kde můžeme pěstovat vojtěšku a jetel?

Jetel s vojtěškou vyžadují na humus bohatou půdu, lehčího a propustného typu, spíše s neutrální reakcí. Dostatek vody, zejména po seči a okolo květu, je samozřejmostí. Vojtěška má ráda teplo a nižší oblasti, jeteli nevadí podhorské oblasti s nižšími teplotami. Vyséváme je buď samostatně nebo do tzv. krycí plodiny, která zabezpečuje lepší počáteční růst a menší zaplevelení. Sejeme časně z jara, kdy teplota půdy stoupne nad 3°C a půda je stále dost vlhká na to, aby semena bez problému vyklíčila. Klíčení trvá v ideálních podmínkách přibližně 5-6 dní. Jeteloviny se vysévají nejčastěji ve vzdálenosti řádků okolo 9-12 cm do hloubky kolem 2 cm, v případě suchých půd i hlouběji.

Sklizeň provádíme před květem nebo těsně při jeho začátku. V případě, že jsme zvolili postup setí do krycí plodiny, je nutné včas sklidit tuto plodinu, aby jeteloviny měly prostor pro svůj růst. Do roka je možné zvládnout až čtyři sklizně, bez dostatku vláhy spíše jen tři. Na podzim doporučuji pohnojení porostu uleželým hnojem rozdroleným na drť. Pohození po posečeném porostu a následné vydatné zavlažení (není nutná) je výborným zdrojem živin. Během sezóny je možné vždy po seči aplikovat jednorázově NPK v dávce 1,5 Kg na 1 ar (100 m2).

Správné usušení je umění!

Kdo dokáže posekat louku a správně usušit seno, nebude mít problém ani se sušením vojtěšky a jetele. Tyto plodiny, při kvalitní seči a sušení, poskytují to nejkvalitnější seno. Vhodná doba na seč těchto jetelovin je na začátku květu, kdy je píce nejkvalitnější, obsahuje nejvíce živin. V této době píci posečeme a sušíme klasickým způsobem (otáčíme, na noc děláme kopky či řady). Ke konci sušení (po dvou slunečných dnech beze srážek), kdy je již na první pohled v píci minimální množství vody (ale seno ještě nešustí), přestaneme seno otáčet a necháme od rána do večera bez otáčení. Ihned poté seno začneme ukládat do na sušáky v uzavřených prostorách (má-li být hezké počasí, může zůstat na sušácích venku). Pod pojmem sušák si v drobnochovech, kde vše provádíme svépomocí, představte patrové rošty, přibližně 40-60 cm pod sebou, na které se usušené jeteloviny vrství tak, aby mezi patry byla vždy alespoň 10 cm mezera (doporučuje se dělat 30 cm velké vrstvy sena). Rošty mohou být v jakékoliv výšce, avšak seno na nich musí být volně složené. Na takovýchto sušácích seno ponecháme další týden až dva. Máme-li možnost, můžeme nechat seno takto uskladněno celou zimu (samozřejmě uvnitř). Také doporučuji posolení, jelikož sůl vytáhne z usušené píce vlhkost a seno se lépe konzervuje.

Stejně jako ostatní seno musíme nechat i vojtěšku s jetelem alespoň 6 týdnů odpočinout, aby vyfermentovalo. Vzhledem k jeho kvalitě ho předkládáme zejména březím a kojícím samicím a mláďatům v odchovu.


Topinambur hlíznatý - alternativní krmivo v chovu králíků!

 

Mrkev, řepa, brambory... Mezi chovateli králíků nejznámější a nejvytíženější druhy okopanin, kterými svým ušákům po celý rok, jsou-li k dispozici, přilepšují. Ale co zkusit třeba topinambury? Nezasvěceným asi tento název nic neříká, ale někteří pokrokoví myslivci, zahrádkáři a chovatelé by mohli vědět, o čem je řeč. Vím to i já a proto bych Vás s touto nenáročnou rostlinou rád blíže seznámil.

Historie topinambur

Stejně jako značná část jiných druhů rostlin v Evropě hojně rozšířených, pochází i topinambur z amerického kontinentu. Není zřejmé, kam až sahá původ této plodiny, ale je známo, že ji pěstovali indiáni v oblasti dnešních kanadských hranic až po Mexiko, možná i v Jižní Americe. Sloužila zde ke krmným účelům pro zvířata, ale jako hlavní důvod jejich zájmu se ukázaly její blahodárné léčebné a dietetické účinky, které rudoši moc dobře znali. Do Evropy se samozřejmě dostala až v pozdější době a to v roce 1616, kdy byla dovezena do Anglie a tam také započala její pouť po Starém kontinentu. Největšího rozmachu dosáhly topinambury hned ve svých začátcích v 17. století, kdy se rozšířily do Francie, Německa a odtud také k nám, kde byly ve větší míře pěstovány za třicetileté války. Bohužel došlo k jejich opomíjení, jelikož se lidé později začali blíže seznamovat s klasickými brambory, které byly z mnoha důvodů mezi lidmi oblíbenější a jejich pěstování výhodnější.

Charakteristika

Čeká-li někdo, že se jedná o klasickou okopaninu, je na omylu! Topinambur patří mezi slunečnice – nesmí vás tudíž překvapit až 3 metry vysoká, koncem léta žlutě kvetoucí rostlina. Květ je narozdíl od klasické slunečnice menší a nedá se takřka využít – opravdový poklad se nachází pod zemí. Hlízy topinamburu mají nepravidelný, spíše protáhlý tvar trochu připomínající brambory. Existuje hned několik odrůd, jejichž šlechtěním se zabývají hlavně v Německu a Francii. U nás můžeme narazit na dvě původní odrůdy, bílou a červenou, přičemž se každá liší jak složením, tak i výnosností a hmotností. Obecně je známo, že hlízy obsahují velké množství tělu prospěšných látek. Nejvýznamnější z nich je cukr inulín, který při konzumaci není rozkládán v tenkém, ale až v tlustém střevě, kde svými prebiotickými účinky podporuje trávení. Navíc pravidelná konzumace hlíz snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu a napomáhá při revmatu či artritidě.

Pěstování topinambur

Konečně se můžeme zaměřit na to, co nás, chovatele králíků i jiných hospodářských zvířat zajímá – pěstování. To je velice nenáročné – prakticky kromě výsadby a sklizně bychom nemuseli nic dělat, pokud bychom se chtěli spokojit s podprůměrnou úrodou. Můžeme hlízy vysadit někde v rohu zahrady, kde se jiným rostlinám nedaří, v létě pozorovat jak sílí a na podzim vyrýt brambůrky. To ovšem není žádný kumšt a proto se zaměříme na co nejefektivnější a nejvýnosnější způsob pěstování, bohužel (či snad bohudík?) je s ním spojená i větší pracnost a náročnost, ale věřte mi, topinambur se vám bohatě odmění. Jedná se o klasické pěstování topinamburů v hrůbcích přesně takové, jaké dnes známe u brambor. Nyní se pokusím co nejpřesněji popsat onen jednoduchý, leč velmi účelný postup.

Pěstování topinambur v hrůbcích

Topinambury nejsou náročné na výběr stanoviště, vyrostou všude, ale pro opravdu vysoký výnos a snadné hrůbkování volíme spíše lehčí, až středně těžkou půdu bohatou na živiny, kterou na podzim řádně pohnojíme, nejlépe uleželým chlévckým hnojem v dávce max. 5 kg/m², a zryjeme.

Časně z jara půdu opět dostatečně prokypříme a připravíme hrůbky ve vzdálenosti 65 - 75 cm, hluboké cca 10 - 15 cm – my, malopěstitelé, si musíme poradit s rýčem a motykou. Posléze se můžeme vrhnout do výsadby (možno sázet již na podzim). Nejprve si musíme opatřit sadbu, která není jen tak k sehnání. Hlízy jsou občas k vidění na trzích, ale prodávají je také myslivci, či naši přátelé chovatelé. Nejvhodnější jsou středně velké hlízy o hmotnosti 40 - 60g, které se kladou přibližně 30 cm od sebe. Nakonec půdu opět zarovnáme a už jen čekáme, až se oteplí.

Během několika týdnů by měly z hlíny vykouknout první rostlinky. Jakmile jsou všechny venku a trochu zesílí, porost okopeme a nahrneme zeminu alespoň 5 cm ke stonkům (k nejbližším listům u země). Další kypření či plečkování již nepřipadá v úvahu, jelikož jiný plevel nemá vedle topinamburu šanci.

Po dosažení výšky asi jednoho metru můžeme na zeminu položit mulč. Pro nezlané – organickou hmotu, např. trávu, slámu, apod., která zabezpečí dostatečné udržování vláhy, vyšší teplotu a prakticky nulové zaplevelení plochy, na které leží. Chovatelům vřele doporučuji čerstvě vykydanou podestýlku, kterou volně a velmi kypře poházíme po hrůbcích ve vrstvě 3-5 cm (mezi řádky může být vrstva vyšší). Tímto způsobem navíc dopřejeme rostlinám ještě více živin. Avšak nezapomeňte na hlavní pravidlo tohoto postupu – mulč se nesmí pokládat na suchou zeminu a proto nejprve porost hodně (opravdu pořádně!) zalijte, poté pomulčujte a pak znovu lehce pokropte. Uděláte-li vše tak, jak je zde napsáno, úroda vás na podzim mile překvapí. 

Hlízy nejintenzivněji rostou od začátku srpna až do konce října, kdy má rostlina nejvyšší nároky na zálivku a také na živiny, tudíž opět neuškodí, když porost znovu pomulčujeme (starý mulč již bývá neefektivní) třeba i uleželejším hnojem, a řádně zavlažujeme. V této době také začínají topinambury kvést světle žlutými květy. 

Sklizeň provádíme, stejně jako sadbu, buď na podzim, nebo na jaře. Osobně nemohu doporučit ani jednu variantu, každá má něco do sebe. Podzimní sklizeň je náročnější, protože kořeny, hlízy a zemina tvoří kompaktní celek, který jde jen těžko rozbít a člověk si u této činnosti příliš neodpočine. Naproti tomu můžeme po této sklizni připravit půdu na další sezónu, nechat ji odpočinout a pohnojením nabrat nové živiny. Při jarní sklizni se logicky tyto (ne)výhody prohodí – kořeny jsou mrazem roztrhány, při vybírání brambůrek se moc nenadřeme, ale zato musíme ihned začít s novou výsadbou. Ať tak či tak, po sklizni půdu zkypříme, zaryjeme mulč, navíc přidáme ještě klasickou dávku hnojiva (5 kg/m²) a můžeme začít opět znovu!

Nutno připomenout, že topinamburům vůbec nevadí několik roků po sobě stejné stanoviště. Klidně je můžeme pěstovat 8 let na jednom místě a výnos se téměř nesníží (za předpokladu dobré agrotechniky). V případě, že máte v plánu po „topinách“ zařadit jinou plodinu, nezapomeňte ze zeminy pečlivě vybrat všechny hlízy. Nejspíš se vám to nepodaří (znovu vyrostou i z těch nejmenších) a proto na jaře aplikujte na vzešlí porost Roundup. 

Ještě bych měl připomenout, že existují i chovatelé, kteří topinambur pěstují zejména pro nadzemní část, tzn. kvůli stonku, který je možné také králíkům úspěšně zkrmovat. Jedná se vlastně o klasické pěstování, kdy se v průběhu růstu stonek zaštipuje a ořezává, rostlinka více mohutní, košatí a poskytuje vysoký výnos píce, bohužel na úkor hlíz, ke kterým nepřichází dostatečně velké množství živin. Navíc musíme rostlinky vysazovat ve větším sponu, čímž opět snižujeme potenciál topinamburu jako okopaniny. Avšak v dnešní době, kdy značná část chovatelů krmí senem, granulemi a jádrem s minimálním podílem zelené píce je takovéto pěstování zbytečné (často je k dispozici jiné krmení) a náročné (vyšší zálivka, každodenní ořezávání) a přichází v úvahu snad jen jako zpestření krmné dávky při nedostatku vojtěšky, jetele a jiného kvalitního zeleného krmení.

Skladování

Hlízy se neskladují dobře a to z důvodu velice slabé šlupky – brambůrky brzy vysychají a podléhají hnilobě. Vůbec nedoporučuji dlouhodobé skladování ve sklepě, tam vydrží jen několik týdnů a navíc každým dnem ztrácejí jak na váze, tak i na svých účincích. Nejlépe uděláme, když necháme hlízy v zemi a vždy si sklidíme jen to, co během týdne spotřebujeme. Topinambur patří mezi mrazuvzdorné rostliny – hlízy vydrží i -30°C, samozřejmě pod zemí, nikoliv někde na holé půdě. Navíc jim ani mráz neubere na jejich chutnosti a účinnosti, naopak. Uvádí se, že právě začátkem zimy a na jaře je obsah inulínu a ostatních látek nejvyšší.

Komu se nechce každý týden chodit s motykou a rýčem na nové krmení, může zkusit skladovat topinambury v přepravce zakopané pod zemí. Osobně tuto metodu doporučuji. Na jaře, či na podzim, až topinambury sklidíte a vyberete si sadbu na další rok, naskládáte zbytek, který chcete uskladnit, do klasické přepravky a tu zakopete po okraj do země nejlépe někde na kraji záhonu. Hlízy by neměly být ve velké vrstvě na sobě, spíše bychom je měli prokládat zeminou tak, aby se příliš nedotýkaly. Tímto způsobem se můžou rovnat až 3 cm pod okraj bedýnky, kterou pak pečlivě zahrneme zeminou. Pro jistotu můžete udělat nad přepravkou hrůbek, aby měli brambůrky co nejlepší podmínky. Takto uskladněné hlízy vydrží čerstvé několik měsíců.

Využití topinambur nejen v chovu králíků

Topinambur má v dnešní době všestranné využití – pěstuje se jako krmivářská, potravinářská i jako energetická plodina. Z hlíz se dají v kuchyni připravit nejrůznější pokrmy od studených salátů, až po vařené či zapečené topinambury se sýrem. Plně by je měli pro jejich vlastnosti využívat lidé s cukrovkou či nadváhou.

Pro nás chovatele je význam topinamburu jasný.. Hlízy předkládáme zejména mladým králíkům těsně před a po odstavu, kdy v tomto kritickém období dochází ke změně střevní mikloflóry a právě účinky topinamburu pomáhají stabilizovat zažívání. Je prokázáno, že takovéto zkrmování mladým králíkům výrazně snížilo stres při odstavu a tím pádem i úhyn u této náchylné skupiny králíků. Sám mohu ze svých zkušeností potvrdit, že topinambury v mém chovu snížili nejen úhyn, ale i počet napadených králíků kokcidiozou a enterokolitidou na prakticky nulový počet - škoda, že toto krmivo je v největší míře dostupné jen po krátkou dobu na jaře a na podzim, jistě bychom ho plně využili i v létě, kdy bývá úhyn často vysoký.

Co říci závěrem? Snad jen to, že zejména hlízy topinamburu mají pro nás, chovatele králíků, obrovský význam a měly by se stát nedílnou součástí krmivové základny pokrokových králíkářů nehledě na to, že jejich výnos je přibližně 2x menší, než u brambor. Topinambur se se svými pozitivími vlastnostmi nedá prakticky s žádnou jinou okopaninou srovnávat a záleží jen na Vás, jestli zůstanete u řepy, nebo se přeorientujete trochu jiným směrem. Ať tak či tak, má mise je splněna a já pevně věřím, že vám můj článek dopomůže k co nejvyšší úrodě v nadcházející sezóně.

Silážování píce pro králíky

 

Patříte také mezi ty, kteří si koncem babího léta říkávají, co s poslední vyrostlou travou? Nebaví vás sekat zahradu a mrhat pící tím, že je vyhozena do kompostu nebo vyvezena do lesa? Chcete-li vyzkoušet pro ušáky něco „nového“, nabízím alternativu, která řeší hned několik problémů jednou ranou!

Co s podzimní travou? Silážovat!

Přátelé z naší chovatelské komunity již vědí, co nabízím. Silážování je velmi známou metodou konzervace krmiv, při které je často směs krmiv upěchována v nádobě (silážní věži, žlabu, vaku, sudu, atd.) tak, aby bylo dosaženo minima kyslíku ve směsi a zabránění jeho dalšího vniknutí do obalu. Při nepřítomnosti kyslíku dochází k tzv. mléčnému kvašení, při kterém je dosaženo konzervace, která udržuje zvolené komponenty ve šťavnatém stavu, což je oproti sušení píce jedna z výhod. Navíc můžeme rozlišovat siláž a senáž a to dle obsahu sušiny a vody v cílovém krmivu. V případě, že je obsah sušiny vyšší, než 50%, mluvíme z pravidla o senáži. O její přípravě v domácím prostředí a v malém množství bych se rád dále rozepsal, jelikož právě tento způsob konzervace řeší problém přebytečné „třetí“ píce, kterou už nelze krmit a je škoda ji znehodnotit kompostováním!

Příprava domácí senáže není nikterak obtížnou záležitostí. Vhodné je připravovat senáž na podzim, kdy již nemáme pro poslední píci jiné uplatnění a navíc senáž vydrží bezpečně až do jara. Zvolit tedy můžete jakoukoliv píci, kterou zahrada nabízí – od nejrůznějších trav a bylin, až po jetel či vojtěšku. Pozor musíte ovšem dávat na poslední dvě zmíněné rostliny – jetel a vojtěšku. Obě patří do kategorie hůře silážovatelných plodin a tudíž je nutné věnovat dalšímu zpracování zvýšenou pozornost. Obecně platí, že plodiny s vysokým obsahem cukru (kukuřice) jsou dobře silážovatelné, oproti tomu krmiva bohatá na bílkoviny (vojtěška, luštěniny) hůře.

Bezproblémová příprava

Začít se silážováním pro naše účely můžete ve chvíli, kdy máte k dispozici dostatečné množství mladé píce. Doporučuji zejména mladou píci (jak už jsem zmínil) – trávu, jetelotrávu, jetel, vojtěšku či jiné rostliny - opravdu ideální se jeví třetí píce po druhé senoseči. Zvolený materiál za bezdešťového počasí pokosíme a necháme pár hodin zavadnout. Je-li píce krátká jen několik centimetrů, dále ji neupravujeme, ovšem delší píci je nutno nařezat. Doporučuji sekat sekačkou s košem, kdy je tráva rozsekána na jemno, popř. „křoviňákem“. Takto posekanou a mírně zavadlou píci si připravíme do místa, kde hodláme siláž připravit, popř. uchovávat.

Kromě typických velkostatkových silážních jam a věží existují i méně nákladné přístupy na prostor, které spíše český drobnochovatel využije. Zvolit můžeme např. kýble, silné igelitové pytle, sudy. Osobně jsem dělal senáž pouze ve velkých sklenicích, abych celý postup vyzkoušel, což doporučuji i Vám – malá zkušební várka připravená nyní v létě pojistí podzimní úspěch! Zvolenou nádobu řádně vyčistíme a je-li větších rozměrů, rovnou ji přeneseme na místo, kde bude stát celou zimu (pozor – je nutností siláž skladovat tam, kde nemrzne!).

Na dno nádoby vložíme a dostatečně udusáme asi tří centimetrovou vrstvu slámy či sena, aby vstřebala případné nadbytečné šťávy a vlhkost (důvod, proč je vhodné nechat píci zavadnout). Dále přihazujeme a skutečně pečlivě stlačujeme další a další vrstvy píce, kterou jsme pro tento účel vybraly. Pozor si dávejte zejména na okraje nádoby, kde často nedochází k tak preciznímu sešlapání. Dál pokračujeme stále stejně: vhodit, stlačit a stlačit a stlačit a znovu vhodit... Sešlapání je v tomto případě kritériem úspěchu. Budeme-li v tomto ohledu laxní, dostane se nám po otevření senáže nemilého překvapení v podobě nekvalitního či dokonce znehodnoceného krmiva.

Po navršení nádoby až po její okraj přichází další fáze – uzavření nádoby. Máme-li k dispozici pouze velké sklenice, kýble s výkem, sudy či pytle, neměl by být s uzavřením problém. Sudy, sklenice, kýble zaděláme víčky a poklopy, případné škvíry přelepíme lepicí páskou. Ve starší literatuře se doporučuje navršit na kryty silážních jam vrstvu jílu. Osobně vidím v této možnosti zajímavý nápad, zejména při pěchování do sudů. Letos určitě vyzkouším naplnit sud téměř k okraji, dát na siláž igelit, na něj navršit až k okraji jíl (a u stěn to řádně zamazat) a nakonec vše „zavíčkovat“ a dotáhnout obručí.

Ať již zvolíte jakoukoliv nádobu a formu uskladnění (nesmí mrznout, doporučuji tedy sklep, teplejší stodolu, atp.), na dobu zrání senáže to nebude mít zásadní vliv. Mléčné kvašení končí přibližně po šesti týdnech, kdy je již hmota vhodná ke zkrmování. Po otevření je nutné krmivo přibližně do tří týdnů zkrmit, vše záleží na velikosti nádoby; ploše hmoty, ke které má po otevření přístup vzduch a také doba otevření při odebírání krmiva. Kvalitní senáž má olivovou až žlutozelenou barvu, drží tvar, nerozpadá se, je cítit mírně kysele, okurkově, u některých plodin je možné rozeznat jejich původní vůni.

Šťavnaté krmivo koncem zimy!

Takto připravená a vyzrálá senáž vydrží dobře uskladněná minimálně do začátku jara. Bohužel nemohu maximální trvanlivost neotevřené hmoty prozatím určit – oněch několik sklenic krmiva bylo po posledních mrazech zkrmeno. Avšak i kdyby toto zpestření jídelníčku našich svěřenců nemělo delší životnost, než několik zimních měsíců, zřejmě by to nevadilo. Senáž totiž nachází uplatnění zejména koncem zimy, kdy již mohou některým docházet okopaniny jako mrkev a řepa, a tudíž siláž zaručuje až do jara králíkům nepřetržitý přísun šťavnatých krmiv s vysokým obsahem živin a vitamínů. Osobně vidím tuto variantu krmení oproti krmení okopaninami jako mnohem přívětivější jak z finančního, tak i časového hlediska. Řekněme si upřímně – řepa ani mrkev nejsou zadarmo (většinou) a jejich pěstování zabere spoustu času, místa i sil!

Leckdo zřejmě stále nevěří, že králíci vůbec senáž žerou a již se těší, až bude moci doma vyzkoušet přípravu, nechat krmivo uzrát a dát ho králíkům jen proto, aby mohl poté konstatovat: „Měl jsem pravdu, nežerou to!“. Myslím, že v tomto ohledu budeme mít pravdu oba. Stejně jako u jiných krmiv (nyní narážím na své zkušenosti s krmením kukuřice, slunečnice a kopřiv) se najdou ušáci, kteří budou proti konzumaci (proč? to se zřejmě nedovíme). Ovšem mohu konstatovat (a má fotografie to potvrdit), že připravená senáž byla králíky hojně brána zejména po jejich postupném navyknutí na ni a vysazení okopanin (nikoliv však vody!) z jejich jídelníčku. Ze začátku jsem dával jen nepatrnou hrstičku každému, do které se příliš neměli, našlo se jen pár jedinců, kteří nepohrdli. Po přibližně týdnu již žrala většina. Samozřejmě žravost nebyla srovnatelná s krmením klasické zelené píce.

Jediným problémem bylo předkládání – jesle jsou v zimě plné sena, čili jsem se nevyhnul předkládání na podlahu. Každý ovšem ví, že po zašlapání trávy jí již králíci nechtějí. V případě senáže je toto ještě markantnější. Ideální se občas jevilo vkládání do misek na jádro.

Jak vidíte, stále se nacházejí nové či staronové druhy krmiv a jejich přípravy, které nejsou tak tradiční, ovšem o to zajímavější. V době, kdy je třeba počítat každou korunu, každý metr čtvereční, každou minutu vlastního času, je příprava a zkrmování senáže výhodné zejména pro ty, kteří mají vlastní zahradu a trochu místa na uskladnění. Zatím nemohu posoudit, jaký vliv by mělo krmení senáží přes celou zimu (doplním po osobní zkušenosti), ovšem shledávám toto krmivo více než ideálním jako doplněk krmné dávky pro konec zimy a začátek léta. Věřím, že si senáž v chovu králíků najde své příznivce stejně jako jiná nekonvenční krmiva využitelná při našem úžasném koníčku.